NASZE ANIOŁOWO
wioska miodem i mlekiem płynąca ...

Pretekstem do zorganizowania I ZLOTU MIŁOŚNIKÓW ANIOŁÓW stały się zawody strażackie. Brały w nich udział drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Pasłęk. Panie ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „ ANIOŁOWO" przygotowały domowe wypieki: ciasta, ruchańce a także pyszną babkę ziemniaczaną, placki i podpiwek oraz chleb ze smalcem lub masłem czosnkowym i małosolnymi ogóreczkami. Można też było zjeść kiełbaskę lub kaszankę z grilla.

Amatorów wiejskich specjałów było bardzo wielu. Największym powodzeniem cieszyły się anielskie ruchańce. Przybyli goście chwalili pyszne placki ze swojską śmietaną i babkę serwowaną z surówkami.

Gdy gratulowano udanej imprezy sołtysowi, panu Zbigniewowi Cieśli lub prezesującej Stowarzyszeniu pani Halinie Cieśli skromnie dziękowali twierdząc, że to zasługa prawie wszystkich mieszkańców, bo bez nich nie udało by się tego zorganizować.

I to chyba prawda, bo jeden człowiek przeniesie tylko kamień, a wielu poradzi całej górze.

W drugim Zlocie uczestniczyli artyści ludowi z różnych miejscowości i atrakcji było znacznie więcej, uczestników również. W kolejnych Zlotach Miłośników Aniołów postawiliśmy na promowanie nie tylko naszej, ale i innych wsi, które zaprosiliśmy do pokazania się na organizowanych spotkaniach. W wielu uczestniczyli mieszkańcy zaprzyjaźnionej wsi Piekło z województwa pomorskiego, gmina Sztum.

W naszych Zlotach uczestniczą artyści ludowi z różnych miejscowości.

Celem inicjatywy jest zaktywizowanie społeczności lokalnej do kreowania wizerunku wsi, kultywowania tradycji i obrzędów oraz integracji pokoleniowej i poprawy estetyki wsi. Projekt przyczynił się do tworzenia zaplecza społecznego do odnowy wsi, do wypracowania form współpracy mieszkańców sołectw i jest inspiracją dla innych społeczności do poszukiwania własnych pomysłów na rozwój. Przyczynia się także do reaktywowania rękodzieła. Działania nasze promują lokalne dziedzictwo kulturowe.

Znaczenie tej inicjatywy dla lokalnej społeczności jest ogromne. Możemy je rozpatrywać wielotorowo.

Konkretną wartością materialną , policzalną jest wzbogacenie wyposażenia nie tylko świetlicy wiejskiej, z której nasze Stowarzyszenie korzysta, ale i samego Stowarzyszenia, i naszej wsi.

Bardzo konkretną wartością jest również poszerzenie rynków zbytu dla produktów z gospodarstw rolnych. Łatwiej jest bowiem naszym rolnikom sprzedać obecnie ziemniaki, żywiec, produkowany nabiał / sery, śmietana/, ale także miód, pierogi itp. produkty, liczy się bowiem marka, a Aniołowo na nią sobie solidnie zapracowało. .

Jeśli chodzi o wartości niematerialne są one równie, a może nawet bardziej istotne. W naszej wsi, dzięki podejmowanym inicjatywom ujawniły się talenty artystyczne nie tylko wśród dzieci i młodzieży / literackie, plastyczne, aktorskie/ ale i wśród dorosłych mieszkańców/ artystyczne - koronki, hafty, anioły, pocztówki okolicznościowe, kulinarne - ciasta, wędliny, pierogi, twarogi smakowe/.

Ważne jest też kultywowanie lokalnych tradycji nie tylko kulinarnych. Znane bowiem są nasze „ anielskie ruchańce", na które serdecznie zapraszamy, ale także uczenie się od starszych mieszkańców, podczas wspólnych spotkań przygotowujących główną imprezę, ludowych dawnych przyśpiewek, słuchanie gadek o minionych czasach, robienie kwiatów, palm, przypominanie „babcinych" przepisów itp. Młodzi uczą się przy tej okazji szacunku dla starszych i pomocy im, a seniorzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, stają się potrzebni, weselsi i młodsi dzięki aktywności.

Zyskuje także nasza wieś, bo pięknieje dzięki temu, że niemal wszyscy dbają o swoje obejścia i miejsca tego wymagające. Wzrasta estetyka wsi i świadomość ekologiczna, bowiem w czasie zabawy uczymy segregowania odpadów i należytej dbałości o środowisko.

Istotnym efektem podejmowanej przez nasze Stowarzyszenie działalności jest aktywizacja mieszkańców innych wsi, nie tylko z naszej gminy. Jesteśmy prekursorami, których pozytywny przykład zachęca do działań mieszkańców innych sołectw, a my chętnie służymy pomocą, radą i swoim doświadczeniem. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo" powstało w 2003 roku. Działa na rzecz promocji wsi, propagowania jej walorów krajobrazowych, historycznych i turystycznych. Podejmuje działania w kierunku rozwoju demokracji lokalnej i pobudzania aktywności społecznej.

Mieszkańcy Aniołowa, którzy przybyli tutaj po wojennej zawierusze, są z różnych stron kraju: centralnej Polski, rubieży wschodnich, Wileńszczyzny, Pomorza. Z pewnością wszystkich nie wymieniliśmy, ale nie o to przecież chodzi. Istotne jest natomiast, iż reprezentowali różne regiony, przywożąc swoje zwyczaje, tradycyjną kuchnię, sposoby świętowania. Przez lata żyli ze sobą i obok siebie, przejmowali zwyczaje sąsiadów, tworzyli nowe w mieszanych już związkach małżeńskich, a dzisiaj my, ich dzieci i wnuki nie zawsze potrafimy rozróżnić skąd dane zwyczaje świąteczne, czy przepisy kulinarne pochodzą. Grupa zapaleńców postanowiła nie tylko ocalić od zapomnienia ich wiedzę i wspomnienia, ale także dać większe szanse dzieciom i naszej młodzieży na lepszą edukację, sensowne i bezpieczne spędzanie wolnego czasu, nauczyć dbania o piękną przyrodę i obudzić poczucie dumy z miejsca, w którym żyją.

A 28 i 29 czerwca 2013 roku zapraszaliśmy wszystkich chętnych na IX Międzyregionalny Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie.

Przez cały czas trwania Zlotu można było brać udział w warsztatach tworzenia własnego anioła: z siana, z koronki, papieru i ceramiki, oglądać różne wystawy, nabyć wyroby rękodzieła ludowego z wizerunkiem anioła oraz skosztować specjałów nie tylko o anielskich smakach. Studenci pedagogiki prowadzili profesjonalne zabawy w formie współzawodnictwa dzieci i młodzieży.

Wieczór uatrakcyjnił występ Piotra Jacyno, uczestnika „Bitwy na głosy". Mamy nadzieję graniczącą z pewnością , że każdy znalazł coś dla ciała i dla ducha. Przybyłym do nas gościom serdecznie dziękujemy za odwiedzenie Aniołowa i aktywny udział w Zlocie a WSZYSTKIM SPONSOROM I NASZYM MIESZKAŃCOM wielkie dzięki za okazaną pomoc.

.Zapraszamy do odwiedzania nas przez cały rok.

 

Barbara T. Dobrowolska

Copyright  ' 2021  www.naszeaniolowo.pl