Dzieci ze wsi mają ograniczone możliwości jeśli chodzi o organizację czasu wolnego w czasie ferii.  Bywa, że  lokalna społeczność sama zadba o  ich odpoczynek.  W Aniołowie już w listopadzie pomyślano o pożytecznym i atrakcyjnym odpoczynku podczas ferii. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” złożyło projekt  pn. „Moja wieś w internecie” do Fundacji Wspomagania Wsi. Dzięki otrzymaniu dofinansowania i ogromnemu zaangażowaniu rodziców, ponad dwudziestoosobowa grupa dzieci i młodzieży miała możliwość oderwania się od codzienności.

 Aniołowo zamieszkuje prawie 200 mieszkańców, z czego czwartą część stanowią dzieci i młodzież. We wsi nie ma szkoły ani przedszkola. Najmłodsze dzieci pozostają w domach, zaś młodzież szkolna dojeżdża od 4 do 18 kilometrów do placówek szkolnych.

Po zajęciach pomagają w gospodarstwie lub zajmują się młodszym rodzeństwem.  W wolnych chwilach, wzorem aktywnej grupy dorosłych mieszkańców, włączają się w działania na rzecz dobra wspólnego. Dbają o estetyczny  wygląd  miejsc publicznych. Kilkuosobowa grupa tańczy z ogniem. Po części- to młodzież stworzyła legendę wsi. Dwunastoletnia mieszkanka napisała wiersz, który stał się mottem aktywnych  mieszkańców. „Aniołowo, to nie miasto. Aniołowo to nie wioska /…./ , to kraina, gdzie spełniają się marzenia”. Aniołowo jest wioską tematyczną z symbolem anioła. W młodych ludziach rośnie  duma z miejsca zamieszkania.

Ferie to dobry czas by spojrzeć na swoje otoczenie świeżym okiem i pochwalić się „swoją krainą”, która wyróżnia się spośród innych wsi w Polsce. To czas by odpocząć od codzienności, zacieśnić więzi między rówieśnikami i pożytecznie spędzić czas.  Dlatego oprócz  ciekawych zajęć świetlicowych organizowano kuligi i ogniska z kiełbaskami. Wspólnie  przygotowano bal karnawałowy dla najmłodszych. Dzieci  bawiły się  przy muzyce  pięknie umalowane i uczesane przez mamy: kosmetyczkę i fryzjerkę. Na zakończenie wyjechały autokarem do Bogaczewa na basen. Pobyt   w SPA i w wodzie zakończył się obiadem w restauracji.

Oprócz wypoczynku dzieci fotografowały swoją wieś.  Utrwaliły architekturę zabytkowych domów z pięknymi werandami i  dom podcieniowy. Na zdjęciach znalazły się  anioły  śniegiem otulone stojące w wielu miejscach we wsi,  ulubiony    plac zabaw w „Anielskim zakątku” a także  piękne tarasowe położenie wsi. Wiele frajdy dawało fotografowanie  samych siebie podczas zajęć i zabawy.  Najciekawsze zdjęcia  zostały zamieszczone na stronie internetowej Fundacji Wspomagania Wsi www.atlaswsi.pl  prowadzonej od tego czasu przez 11 – letniego Kacpra Rączka i nieco starszego Patryka Wanatowskiego.  Może już niedługo chłopcy poprowadzą stronę internetową Aniołowa? Niektóre zdjęcia stanowią  wystawę, którą można  obejrzeć   w Urzędzie Miasta w Pasłęku. Otwarcie jej odbyło się z udziałem Burmistrza Pasłęka, który zaprosił młodych między innymi do miejskiej  sali sesyjnej, sali ślubów, własnego gabinetu. Wystawa będzie zabierana podczas wyjazdów promocyjnych w różne zakątki Polski i za granicę. Dzieci będą kontynuować robienie zdjęć Aniołowa w pozostałych porach roku. Zachęcamy młodzież i dzieci z innych wsi do zamieszczania informacji o swoich miejscowościach w podanych zakładkach.

                                                         Halina Cieśla

Copyright  ' 2021  www.naszeaniolowo.pl