Tegoroczne wizyty w Aniołowie /2010/
     Naszą wieś odwiedzają goście, którzy podziwiają jej walory krajobrazowe i efekty pracy mieszkańców. Są także zainteresowani historią miejscowości i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi "Aniołowo".
Równie chętnie witamy turystów indywidualnych jak i grupy zorganizowane.
Centrum informacji i spotkań to nasza świetlica. Jest to wprawdzie nieduże pomieszczenie, ale służy jako miejsce spotkań, zabaw, edukacji i podejmowania gości. W tym momencie należą się słowa podziękowania Burmistrzowi Pasłęka, doktorowi Wiesławowi Śniecikowskiemu, za to, iż mamy osobę, opiekującą się świetlicą, przychodzącą tu młodzieżą i dziećmi i organizuje maluchom zajęcia.
Odwiedzającym nas grupom oferujemy naszą wiedzę i różnorodne umiejętności. Mogą się u nas dowiedzieć:

     jak zakładaliśmy stowarzyszenie;
     z czego wynika aktywność mieszkańców Aniołowa i czym zajmują się na co dzień;
     skąd pozyskujemy fundusze na działania proponowane w ramach
     Stowarzyszenia " Aniołowo" naszym dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym;
     jak współpracują organizacje działające na terenie naszej wsi
     kto nam pomaga czyli przyjaciele i sponsorzy.

Oprócz tego proponujemy warsztaty:

     kulinarne / pieczenie chleba, smażenie anielskich ruchańców/;
     plastyczne / na szkle malowane anioły, kartki okolicznościowe/
    ceramika artystyczna i użytkowa - " Zręczne ręce i bogata wyobraźnia uczynią z Ciebie artystę".
     kuglarskie -teatr ognia , prowadzone przez członków zespołu młodzieżowego " Angels in the fire";
     inne zależnie od zainteresowań gości /koronkarskie, rzeźbiarskie.../

W swojej ofercie mamy spacer "Szlakiem aniołów i urokliwych zakątków". Można zobaczyć anioły jakie zdobią nasza wieś i poczytać o nich w " Zakątku Aniołów". A może uważni obserwatorzy spotkają któregoś z nich? Po drodze można też obejrzeć interesujące budynki mieszkalne i stare maszyny rolnicze w mini-skansenie, ale na szczególną uwagę zasługują piękne widoki.
Wszystkiego można się dowiedzieć ze "Spacerownika", który jest owocem, albo raczej jednym z wielu owoców, współpracy z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. To Oni byli inicjatorami zawiązania Sieci Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur pod piękną nazwą " Miejsca z duszą".
W 2010 roku odwiedziły Aniołowo następujące grupy zorganizowane, oprócz tych uczestniczących w VI Międzyregionalnym Zlocie Miłośników Aniołów:

     Koło Gospodyń z Tolkmicka
    Szkoła Podstawowa Nr 3 w Działdowie im. Bronisława Malinowskiego
     Sołectwo Wielki Dwór
     Gmina Dubienki
     Gmina Janowo
    Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Dąbrówno " Nasze Miejsce Na Ziemi"
    Sołectwo Jagodziny
     Stowarzyszenie Durąg XXII wieku.

Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia z tych wizyt zajrzyj do naszej galerii.
                                                              Barbara Dobrowolska
Wizyta  z Niemiec w ramach LIDERA
2 grudnia odbyło się w świetlicy w Aniołowie spotkanie przedstawicieli organizacji działających w naszej wsi z gośćmi z GAL Saalfeld-Rudolstadt. Celem tej wizyty była wymiana doświadczeń na temat wykorzystania zasobów małej społeczności dla rozwoju lokalnego. Wspomnieć warto, że LIDER działa w wielu krajach UE.
Goście mieli możliwość spróbowania specjałów naszej kuchni, zobaczenia i nabycia prac naszych dzieci i miejscowych twórców ludowych. Spotkanie uświetniła nasza młodzieżowa grupa, Angels in the fire, tańcem z ogniem. Bardzo się podobali naszym gościom, którzy wyrazili chęć zaproszenia ich do siebie.  / zdjęcia w galerii/
B. Dobrowolska, H.Cieśla

Liderzy Gminy Świętajno w Aniołowie

W niedzielę odwiedzili naszą wieś liderzy organizacji pozarządowych z Gminy Świętajno położonej w naszym województwie.. Była to liczna i sympatyczna grupa. Interesowała ich praca naszych mieszkańców nad stworzeniem wsi tematycznej. Wysłuchali informacji o działaniach związanych z tym przedsięwzięciem.

     Pokrzepieni poranną kawą, herbatą i pysznymi ( to opinia gości ) ciastami wyruszyli na wycieczkę po Aniołowie. Tu należy się podziękowanie paniom, które zechciały poświęcić swój czas i upiekły ciasta oraz tym aniołowianom, którzy podejmowali gości w naszej świetlicy „Pod Dobrym Aniołem” i towarzyszyli podczas zwiedzania naszej miejscowości..

Zwrócili uwagę na estetyczny wygląd wsi i poszczególnych obejść.

Namówiliśmy ich na wyprawę nad Kanał Elbląski do Buczyńca. Od nas przecież to już blisko. Mam nadziej, ze ta wyprawa powiodła się. Zapraszali nas do siebie mieszkańcy wsi Giże, jedni z uczestników wizyty studyjnej. Przykro nam, ze spaliła im się świetlica, ale z pewnością sobie poradzą.

     Przekazujemy mieszkańcom Aniołowa życzenia  dalszych sukcesów i chęci do pracy.

     Wszystkim naszym gościom życzymy owocnych działań. i pomocy życzliwych ludzi.

                                                                               Barbara Dobrowolska
..........

 

 

Z   M o g u n c j i   d o  A n i o ł o w a

2 czerwca mieliśmy w Aniołowie niezwykłych gości. Odwiedzili nas studenci i doktoranci Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu w Moguncji.

Asystent profesora Andreasa Kelletata , Jan Jakub Chromiec , nawiązał kontakt z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i  zostaliśmy poproszeni o przyjęcie młodych ludzi i zaprezentowanie tego, co osiągnęliśmy i co robimy aktualnie.

Na Uniwersytecie w Moguncji studenci są z ponad 100 krajów. Nas odwiedzili: Polacy, Niemcy, Rosjanie, Chinka, Argentyńczycy, Grecy, Peruwiańczycy, Kolumbijczycy, Ukraińcy i Białorusin.  Po seminarium, które było poświęcone Prusom Wschodnim, przyjechali do Polski, by poszerzyć swoją wiedzę w kontaktach z ludźmi i zdobyć nowe doświadczenia. Mieliśmy być przykładem społeczeństwa obywatelskiego, które bierze sprawy we własne ręce i buduje swoją małą ojczyznę, by wszystkim wokół żyło się lepiej.

Oprócz kronik , realizowanych projektów i chwalenia się zabytkami Pasłęka i okolicy poprowadziliśmy warsztaty: kulinarne- pieczenia chleba, procesu powstawania ruchańców anielskich.

/ pałaszowanych po usmażeniu z ogromnym smakiem/ i ceramiczne -  tworzenia z gliny aniołów  i innych figurek. Były też przejażdżki  bryczką i spacer po wsi i lesie, a zatem podziwianie przyrody. Zauroczył ich śpiew ptaków i rechot żab o zmierzchu.

Mieli też możliwość poznania albo przypomnienia sobie polskiej kuchni  i babcinych smaków, jak mówili Polacy. Była zatem zupa ogórkowa, karkówka po anielsku, kotlety mielone , różnorodne surówki i marynowana dynia , były naleśniki na słodko oraz te z kapustą i grzybami, wiejski smalec i ogórki małosolne a do degustacji - diabelska pokusa.

A wieczorem przy ognisku , pieczeniu kiełbasek - wspólne zabawy z naszą młodzieżą i śpiewanie piosenek w różnych językach, bo każdy chciał zaśpiewać coś swojego.

Na zakończenie wizyty swe umiejętności zaprezentował nasz zespół „Angels in the fire” w tańcu z ogniami. Aż żal było się rozstawać.

Młodzi ludzie i dwoje ich profesorów  stanowili przesympatyczną grupę i było nam niezwykle miło ich gościć. O ich wrażeniach mogą świadczyć wpisy w naszej kronice, nawet po chińsku,

Życzymy Całej Grupie najlepszych i najpiękniejszych wrażeń  z pobytu w Polsce i zapraszamy do Aniołowa.

Barbara Dobrowolska

*****

 
Lokalni aktywiści z całej Polski z wizytą w Aniołowie

 

Uczestnicy XI Forum Aktywności Lokalnej odwiedzili Aniołowo, jako przykład wioski tematycznej. Spotkali się tutaj liderzy i animatorzy działający na rzecz aktywnych społeczności z całej Polski. Reprezentowali m.in.: Podlasie, Dolny Śląsk, Mazowsze i Pomorze. Ci aktywiści to przedstawiciele różnych środowisk: sołtysi, pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, Domów Kultury i stowarzyszeń.

Na przywitanie , oprócz porwania przez anioły i diabła, ciepłe słowa gospodarzy gminy i wioski, wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym oraz ciasta drożdżowe. Panie i , o dziwo, panowie byli zainteresowani przepisem na nasz chleb.

Potem spotkanie w  świetlicy „Pod Dobrym Aniołem” z burmistrzem Pasłęka, Wiesławem Śniecikowskim oraz reprezentantami Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” oraz sołtysem.

Kolejny etap wizyty to spacer po Aniołowie, poznawanie jego historii, ciekawych miejsc, aktualnych  działań  i warsztaty: kulinarne, ceramiczne, quillingu. Każdy , jeśli tylko chciał, mógł znaleźć coś dla siebie.

Po drodze jeszcze obiad z lokalnych produktów i według naszych przepisów, a więc: młode ziemniaczki ze zsiadłym mlekiem, zielone od koperku a do tego karkówka po anielsku, surówki z młodych warzyw, i  na deser naleśniki ze swojskim twarogiem i sosem  z truskawek z własnego ogrodu.

Przesympatyczni goście mogli wziąć ze sobą to, co wykonali w czasie warsztatów oraz kupić koronkowe aniołki czy piękne kartki  robione metodą, której się uczyli.     

Każde rozstanie napełnia nas odrobina smutku, ale z radością czekamy na kolejnych gości.

                                                          Barbara Dobrowolska

Copyright  ' 2021  www.naszeaniolowo.pl